روغن کلزا

این روغن به عنوان یکی از سالم‌ترین روغن‌های دنیا، سرشار از فواید و دارای مزیت بزرگ، هزینه کم در مقایسه با روغن زیتون فرابکر شناخته شده است. آیا واقعا چنین روغن شگفت انگیزی است؟ پس بیایید در این مقاله در مورد آن بدانیم.
روغن کلزا چیست؟
روغن کلزا از گیاهی به دست می آید که کلم شلغم یا کلزا است. این روغن استخراج شده از این گیاه به دلیل سمی بودن برای مصارف انسانی به دلیل دو ماده برای مصارف صنعتی استفاده می شد:

✓ اسید اروسیک

✓ گلوکوزینولات ها

اسید اروسیک در یک مطالعه باعث آسیب قلبی در موش‌ها شد و گلوکوزینولات‌ها موادی هستند که طعم بدی به روغن می‌دهند و مصرف آن را غیرممکن می‌کنند. با این حال، گروهی از دانشمندان می خواستند این روغن را خوراکی کنند، بنابراین، با یک فرآیند انتخاب، نوعی دانه ایجاد کردند که حاوی مقدار کمتری از این دو ماده بود و با آن می‌توان آن‌ها را در غذای ما گنجاند.

کار کرد؟

پس آیا روغن کانولا سالم است؟ چه مزایایی دارد؟

خب این یک سوال بجاست از آنجایی که این مواد کاهش یافته است، دیگر سمی نخواهد بود، درست است؟ نه کاملا. مصرف اسید اروسیک همچنان وجود خواهد داشت، فقط به شکل کاهش یافته تر خواهد بود. با این حال، این یک فرآیند تجمعی است، یعنی سمیت ادامه می یابد، فقط کندتر.

یه چیز خیلی مهم دیگه فرآیند استخراج این روغن از دانه ها به دور از طبیعی است، دور از آن. این روغن زیتون سابروسو در معرض دمای بسیار بالایی قرار دارد، در حد 300 درجه! می دانید وقتی در دمای بالا قرار می گیرند برای چربی ها چه اتفاقی می افتد، درست است؟ دقیقاً آنها به راحتی تغییر می یابند و اکسید می شوند. یکی دیگر از مراحل تولید روغن کلزا، انجام فرآیند لیچینگ است. نظر شما در مورد نام چیست؟ به نظر بسیار طبیعی و سالم به نظر می رسد، اینطور نیست؟ استخراج روغن شیمیایی است (نه، مثل روغن زیتون فوق بکر عزیز ما نیست) که در آن یک حلال به نام هگزان اضافه می شود که بعداً در بطری های روغنی که از سوپرمارکت می خریم یافت می شود.

روغن زیتون گرم است یا سرد

و یه چیز دیگه آیا تا به حال نام مونسانتو را شنیده اید؟ یک شرکت اخلاقی تا حدودی قابل بحث در صنعت بیوتکنولوژی او است که دانه های این گیاه را تولید می کند که اتفاقاً اصلاح ژنتیکی شده است. پس از آن فکر می کنم در مورد کیفیت واقعی این روغن تردیدهایی وجود دارد.

اما پس از آن هیچ مزیتی وجود ندارد؟

تئوری پشت این روغن زیتون رویال اصلی این است که روغن کانولا به دلیل داشتن اسید اولئیک بالا و امگا 3، جایگزین روغن زیتون فوق بکر خواهد بود، اما برخلاف روغن زیتون ما که ارزان است، با هزینه کمتری می‌توان کرد. به خصوص در کشورهایی که حتی آن را تولید نمی کنند، مانند 99٪ از جهان! اما آیا این امر محقق نشد؟ خوب، فقط به نحوه تولید این روغن نگاه کنید تا هرکسی مشکوک شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.